Spellista Juli 2015

Suk:

Ripening op.34

Tjeckiska filharmoniska orkestern
Vaclav Neumann (Supraphon)

Mahler:

Symfoni nr 5 ciss-moll

NDR Sinfonieorchester
Klaus Tennstedt (Profil)

Blomdahl:

Symfoni nr 3 "Facetter"

Stockholms filharmoniska orkester
Sixten Ehrling (Swedish Society)

R Strauss:

Don Juan op.20

Wiener Philharmoniker
André Previn (EMI)

Alfvén:

Symfoni nr 3 E-dur op.23

Stockholms filharmoniska orkester
Nils Grevelius (Swedish Society)

Alfvén:

Symfoni nr 4 c-moll op.39 "Från havsbandet"

Elisabeth Söderström, sopran, Gösta Winbergh, tenor
Stockholms filharmoniska orkester
Stig Westerberg (Swedish society)

Peterson-Berger:

Symfoni nr 3 f-moll "Same √Ątnam"

Norrköpings symfoniorkester
Michail Jurowski (CPO)

Peterson-Berger:

Symfoi nr 2 "Sunnanfärd"

Sveriges Radios Symfoniorkester
Stig Westerberg (Phono Suecia)

Alfvén:

Symfoni nr 1 f-moll op.7

Sveriges Radios Symfoniorkester
Stig Westerberg (Swedish Society)

Rangström:

Symfoni nr 1 Ciss-moll
"A Strindberg in memoriam"

Norrköpings Symfoniorkester
Michail Jurowski (CPO)

Rosenberg:

Symfoni nr 3

Stockholms filharmoniska orkester
Herbert Blomstedt (Phono Suecia)

Alfvén:

Symfoni nr 2 D-dur

Sveriges Radios Symfoniorkester
Evegeny Svetlanov (Musica Sveciae)

Korngold:

Symfoni i Fiss-dur

London Symphony Orchestra
André Previn (DG)

Mahler:

Kindertotenlieder

Bryn Terfel, bariton
Philharmonia Orchestra
Giuseppe Sinopoli (DG)

Suk:

A Summers tale
Fantastiskt scherzo

Tjeckiska filharmoniska orkestern
Sir Charles Mackerras (Decca)

Suk:

A Summers tale

Orchester der Komischen Oper Berlin
Kiill Petrenko (CPO)

Nystroem:

Sinfonia del Mare

Malena Ernman, sopran
Malmö Symfoniorkester
Christoph K√∂nig (BIS)

Scriabin:

La Poème del Extase

Russian National Orchestra
Mikhail Pletnev (Pentatone Sacd)

Mendelssohn:

Uvertyr: Ruy Blas op.95
Uvertyr: Calm sea and prosperous voyage op.27
Symfoni nr 5 op.107 "Reformation"

London Symphony Orchestra
Sir John Eliot Gardiner (LSO live sacd)

Lutoslawski:

Symfoni nr 3

WBerliner Philharmoniker
Witold Lutoslawski (Philips)

Debussy:

La Mer

Philharmonia Orchestra
Giuseppe Sinopoli (DG)

Brahms;

Serenad nr 1 D-dur op.11

Concertgbebouw orkest
Bernard Haitink (Philips)

Brahms:

Symfoni nr 3 F-dur op.90

Staatskapelle Dresden
Christian Thielemann (DG)

Atterberg:

Symfoni nr 1 h-moll op.3

Göteborgs Symfoniker
Neeme Järvi (Chandos sacd)

Peterson-Berger:

Symfoni nr 1 B-dur "Baneret"

Rundfunk-Sinfonieorchester Saarbr√Ľcken
Michail Jurowski (CPO)

W A Mozart:

Fagottkonsert B-dur Kv 191

Rossini:

Fagottkonsert

Karen Geoghegan, fagott
BBC Philharmnic
Gianandrea Noseda (Chandos)

Enescu:

Symfoni nr 1

Bournemouth Symphony Orchestra
Constantin Silvestri (Okänd etikett)

W A Mozart:

Die Entf√ľhrung aus dem Serail

Solister, The English Baroque Soloists
Sir John Eliot Gardiner (Archiv)

Lutoslawski:

Symfoni nr 1
Symfoni nr 2

Los Angeles Philharmonic
Esa-Pekka Salonen (Sony)

Bruckner:

Symfoni nr 6 A-dur

Philharmonie Festiva
Gerd Schaller (Profil)

Elgar:

Symfoni nr 2

Phiharmonia Orchestra
Giuseppe Sinopoli (DG)

Schönberg:

Violinkonsert

Kolja Blacher, violin
G√ľrzenich Orchester K√∂ln
Markus Stenz (Oehms)

Messiaen:

Turangalilasymfoni

Steven Osborne, piano
Cynthia Millar, ondes martenot
Bergens filharmoniska orkester
Juanjo Mena (hyperíon)

Beethoven:

Symfoni nr 8 F-dur op.93

Kammerorchester Basel
Giovanni Antonini (Sony)

Hans Eklund:

Musik för orkester*)
Fantasia för cello och stråkorkester**)
Stråkkvartett nr 3***)
Småprat****)

Sveriges Radios Symfoniorkester
Stig Westerberg *)
√Öke Olfosson, cello
Sveriges Radios Symfoniorkester
Harry Damgaard **)
Norrköpingskvartetten***)
Börje Mårelius, flöjt ****)
Tore Westlund, klarinett****) (Swedish Society)

Atterberg:

Symfoni nr 7 op.45 "Sinfonia Romantica"
Symfoni nr 8 op.48

SWR Radiosinfonieorchester Stuttgart
Ari Rasilainen (CPO)

Stenhammar:

Lodolezzi sjunger - Svit op.39

Göteborgs Symfoniker
Neeme Järvi (BIS)

Gade:

Symfoni nr 4 B-dur op.20

Stockholms sinfonietta
Neeme Järvi (BIS)

Verdi:

Messa da Requeim

Krassmira Stoyanova, sopran,
Marina Prudeskaja, mezzosopran
Salir Pirgu, tenor
Orlin Anastassov, bas
Chor und Symphonieorchester des Bayerischen
Rundfunks
Mariss Jansons (BR Klassik)

Weber:

Oberon

Solister, Monteverdi choir,
Orchestre Révolutionnaire et RomantiqueSir John Eliot Gardiner (Decca)

Monteverdi:

Il Ritorno d¬īUlisse in Patria

Solister, Concerto Vocale
René Jacobs (Harmonia mundi)



©2009  Sundkvist Awards
|
|